Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Rysy

Rysy sa nachádzajú na slovensko - poľskej hranici a najvyšší z troch vrcholov sa nachádza vo výške 2 503 m. Výstup na tieto vrcholky patrí k najkrajším, a to vďaka tomu, že poskytujú nádherný výhľad.

Prevýšenie: 1153 m   /    Doba: 8:20   /   Náročnosť: ťažká

Oblasť: Vysoké Tatry   /   Lokalita: Mengusovská dolina   /    Východiskové miesto: Štrbské pleso

 

Trasa:

Zo zastávky tatranských elektrických železníc (TEŽ) Štrbské pleso sa po asfaltovej ceste, dostanete na Popradské pleso. Môžete si naplánovať krátku odbočku k Chate pri Popradskom plese, kde sa pri krásnom jazere pod Ostrvou (1984 m) naskytá prvá vhodná príležitosť na občerstvenie.

Ak nechcete meniť cestu zastávkou na Ostrve alebo sa prejsť k symbolickému cintorínu obetí hôr, vyrazte po modrej značke do Mengusovskej doliny. Na ďalšom rozcestí zvoľte červenú značku, prejdete mostíky cez Žabí potok a nad pásmom kosodreviny začnete prudšie stúpať do kotliny Žabích plies. Odpočinkový úsek okolo plies vám umožní nabrať sily pred ďalším náročným stúpaním. Pokračujte hore a následne traverzujte niekoľko skalných stien. Našťastie je tu možnosť pridržiavať sa reťazov. Tu sa často musí čakať na pomalších turistov, buďte preto trpezliví. Potom už netrvá dlho a uvidíte Chatu pod Rysmi. Aj tu sa ponúka vhodná chvíľa na občerstvenie. Cestou späť stojí za zastávku napríklad čapované pivo v najvyššie položenej chate na Slovensku.

Ďalšie kroky výstupu smerujú na najvyšší turisticky sprístupnený tatranský vrchol od chaty do sedla Váhu (2339 m) väčšinou prekonávajú snehové pole, ktoré sa udrží aj v lete, je tu preto dobré zvýšiť pozornosť. Výhľad zo sedla napovie, aká panoráma vás čaká na vrchole. Po krátkom stúpaní medzi nahromadenými kameňmi a preliezaní skalnatých rebier sa dostanete do žľabu medzi oba hlavné vrcholy.

Pri priaznivom počasí budete odmenení nezabudnuteľným rozhľadom na celé Tatry. Na východe dominuje najvyšší vrchol Tatier Gerlachovský štít (2654 m), opačným smerom uvidíte až do Západných a na juh do Nízkých Tatier. Kúsok pod vami na severnej strane hrebeňa potom môžete obdivovať 76 metrov hlboký Czarny Staw pod Rysmi (1583 m) a hneď vedľa najväčšie pleso celého pohoria, Morskie Oko (1395 m). Zostup do Poľska k týmto plesám je časovo náročný (2:30 dole, 3:00 hore), preto tento variant odporúčame len v prípade ubytovania na Chate pod Rysmi alebo ukončenia túry na poľskej strane.

Zdroj: www.tatry.cz

  

Doprava:

- vlak RegioJet vás privezie na vlakovú stanicu Štrba alebo Poprad. Cestovné poriadky nájdete na rj.sk

- do stanice Štrbské Pleso premávajú časté spojenia TEŽ (tatranskej elektrickej železnice) alebo autobus, cestovné poriadky nájdete na cp.atlas.sk

- autobusové stanice v Poprade aj v Štrbe sa nachádzajú hneď vedľa vlakovej – stačí sa vybrať vpravo, prejsť cez cestu a nájsť to správne nástupište

- v Poprade sa s prípadnými otázkami môžete obrátiť na personál v našej pobočke, ktorá sa nachádza v priamo staničnej budove na 1. poschodí

Vytlačiť Kúpiť lístok
Rysy
Rysy Výškový profil, zdroj: mapy.cz

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844