Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Hrad Strečno

Strečniansky hrad sa nachádza 7 km od Žiliny, smer Martin, nad riekou Váh na vysokom brale. Hrad sa prvýkrát spomína za čias Matúša Čáka. Vznikol na prelome 13. a 14. storočia. Hrad už od začiatku svojej existencie slúžil ako ochranca mýtnej stanice.

Pôvodná stredoveká cesta (dnes vydláždená), obchádzajúca hradné bralo, vedie návštevníka k vstupnej bráne s premostením nad skalnatou hradobnou priekopou. V interiéri sa nachádza expozícia Považského múzea v Žiline. Vystavené exponáty prezentujú archeologické nálezy z okolia Žiliny, a taktiež celkovú históriu hradu. V roku 1994 sa na hrade Strečno točil americký film Dračie srdce. Hrad bol aj domovom významnej osobnosti v slovenských dejinách, Žofie Bosniakovej. Žofia bola manželkou Františka Vesseléniho. Zomrela ako 35 ročná a 45 rokov po jej smrti bolo jej telo neporušené, a to napriek tomu, že nebola ani mumifikovaná, ani balzamovaná. Mnohí ľudia si preto začali myslieť, že Žofia bola svätica. V apríli 2012 boli na Strečnianskom hrade opäť uložené jej umelecky reštaurované pozostatky.

Atraktívne udalosti:

- Noc duchov, tekvíc a strašidiel

- Nočná prehliadka hradu

- Deň detí na hrade

- Noc múzeí a galérií

 Informácie o vstupoch nájdete na hradstrecno.sk.

 

Doprava:

- vlakom RegioJet sa dostanete na vlakovú stanicu Vrútky. cestovné poriadky nájdete na rj.sk

- prestúpte na autobus do obce Nezbudská Lúčka z nástupišťa č. 11. Následne sa musíte dostať k mostu to je asi 400m.

- podrobnejšie informácie ako sa dostať k hradu, ale aj iné nájdete na oficiálnej stránke. Cestovný poriadok nájdete na cp.atlas.sk.

Vytlačiť Kúpiť lístok
Hrad Strečno

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844