Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Súľovský hrad

Súľovský hrad v Súľovských skalách slúžil ako strážny hrad. Jeho cieľom bola ochrana neďalekej cesty a vznikol v prvej tretine 15. storočia. V roku 1550 ho zničil požiar, avšak opravy boli v pôvodnom rozsahu.

Terén je veľmi zložitý a na ruine je ešte možné rozoznať ako sa základy hradného objektu prispôsobovali terénu. V hornom hrade je do skaly vytesaná cisterna na dažďovú vodu, s rozmermi 80x150 cm, dnes zasypaná odpadom a kamennými sutinami. Na najvyššom bode horného hradu stála pozorovateľňa s výborným výhľadom na okolie.

Základy budov a stopy po trámoch a kotveniach klenby vysekané v skale a nepatrné zvyšky múrov s otvormi po oknách sa zachovali zo stavieb. V dolnom hrade je zachovalá časť paláca s rozhľadnou plošinou na jeho opornej skale, badateľný je aj vstup do hradu so strieľňou v skale a prekopaná skalná tiesňava pred vstupom do horného hradu. V hornom hrade je v strednom paláci klenba a skalný pylón, ktorý nesie stopy po schodišti a pri ktorom sa dierou v murive a železným rebríkom vchádza do najvyššie položenej časti hradu so stopami po cisterne a rozhľadnej veži. Súľovský hrad je prístupný verejnosti.

Výlet na hrad je jedným z nenáročných výletov, ktoré sú vhodné pre všetkých.

Vstup na hrad je voľný.

 

Doprava:

- do Žiliny sa dostanete vlakom RegioJet. Cestovné poriadky nájdete na rj.sk. V prípade potreby sa obráťte na personál RegioJetu. Ďalšie údaje o pobočke RegioJetu nájdete tu.

- z autobusového nástupišťa č. 15 sa vyberte do Bytče a potom autobusom do Súľova. Zo začiatku obce Súľov vedie na hrad turistický chodník.

- cestovný poriadok nájdete na cp.atlas.sk

Vytlačiť Kúpiť lístok
Súľovský hrad
Súľovský hrad Výškový profil, zdroj: mapy.cz

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844