Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Budatínsky hrad

Hrad plnil úlohu kráľovskej tridsiatkovej stanice, kde sa vyberalo mýto od kupcov prichádzajúcich zo Sliezska. Jeho najstaršou časťou je mohutná ranogotická štvorposchodová veža.Čo ďalšie vám vie ponúknuť?

V minulosti hrad chránili vodné priekopy a toky riek, preto patril medzi vodné hrady. Dnes v zámockom parku nájdete náučný chodník, kde je textovými tabuľkami označená trasa v areáli zámockého parku s dôrazom na prírodné zaujímavosti lokality. Zvláštnosťou muzeálnych zbierok sú najmä drotárske výrobky, ktoré pochádzajú z blízkych drotárskych obcí okolia Žiliny. Istý čas v ňom boli kasárne a trvalo dosť dlho, kým sa začal kultúrne využívať.Vidno ho aj z vlaku smerom na Čadcu, lebo z celku zámockého objektu vyniká najmä jeho okrúhla veža. Krajinársky je zaujímavý aj areál parku, ktorý sa končí pri sútoku Váhu a Kysuce. Pôvodne anglický park založili pravdepodobne v 18. storočí. Rastú tu niektoré exotické dreviny, napríklad platany. Park v roku 2010 prešiel komplexnou obnovou.

Expozície:

- dobový interiér a sakrálne zbierky 18. a 19.storočia

- rozdiahla zbierka drotárskych výrobkov (špecialita)

- pravek severozápadného Slovenska

- dejiny Žiliny rok 1208 - 1848

Viac informácií o hradu.

Doprava:

- lakom RegioJet sa dostanete do Žiliny na vlakovú stanicu. Cestovné poriadky nájdete na rj.sk. V prípade otázok neváhajte navštíviť našu žilinskú pobočku, nájdete ju priamo v staničnej budove.

- zo stanice autobusom MHD linky č. 21, 22, 27, 30 smer Budatín, výstup na zastávke Námestie hrdinov (odtiaľ asi 10 min. peši alebo pešo smerom na Kysucké Nové Mesto do miestnej časti Budatín a potom ulicou vľavo cez železničnú trať k hradu. Cestovný poriadok nájdete na cp.atlas.sk.

Vytlačiť Kúpiť lístok
Budatínsky hrad zdroj: www.pmza.sk

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844