Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Spišský hrad

Spišský hrad je hradná zrúcanina tvoriaca dominantu širokého okolia na hlavnom cestnom ťahu spájajúcom východoslovenské regióny Spiš a Šariš. Je jeden z najväčších hradných komplexov na Slovensku. Napriek tomu, že sa vypína nad mestom Spišské Podhradie, katastrálne patrí územiu obce Žehra v okrese Spišská Nová Ves.

Hrad je národnou kultúrnou pamiatkou a od roku 1993 je súčasťou pamiatkového súboru Levoča, Spišský hrad a pamiatky okolia zapísaný v Zozname svetového dedičstva UNESCO. Od roku 1990 je hradné bralo spolu s hradným komplexom chránené ako chránený prírodný výtvor, od roku 1996 ako národná prírodná pamiatka Spišský hradný vrch. Od roku 2004 je súčasťou chráneného územia európskeho významu v rámci európskej siete chránených území Natura 2000. Hrad je dnes v stave rekonštruovaných a zakonzervovaných zrúcanín. Úmyslom konzervátorov bolo hradný areál sprístupniť verejnosti. Na základe dlhoročného archeologického a architektonického výskumu a jeho výsledkov sa postupne stavebne a expozične sprístupnili jednotlivé priestory Spišského hradu.

Viac informácií nájdete na spisskyhrad.sk.

 

Doprava:

- Vlakom RegioJet sa dostanete na vlakovú stanicu Spišská Nová Ves podľa cestovného poriadku.

- Presuniete sa na autobusovú stanicu – nachádza sa napravo od železničnej stanice. Odtiaľ odporúčame autobus do Spišského Podhradia z nástupišťa č. 3.

- Na hrad sa dostanete po vyznačenej trase.

- Cestovný poriadok nájdete na cp.atlas.sk.

 

Vytlačiť Kúpiť lístok
Spišský hrad

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844