Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Via Ferrata

Turistická trasa dostala meno z latinského výrazu, ktorý v preklade znamená zaistená cesta. Pre návštevníkov je od roku 2013 oficiálne prístupná. Podľa obtiažnosti si môžu vybrať z variantov B (ľahší) a C (ťažší). Cesta tam a späť trvá 5 h. 

Stúpanie: 785 m   /   Doba: 5:00 h   /   Náročnosť: ťažká

Lokalita: Malá Fatra   /   Východiskové miesto: Martin- Stráne

Trasa:

Presné meno trasy, Ferrata HZS (Horskej záchrannej služby) znamená, že sa na výstup dá použiť zaistený turistický chodník, čiže je zabezpečený rebríkmi, reťazmi, lanami.

Trasa vedie z mesta Martin (časť Stráne) po žltej značke (8634) k chatám do Martiniek na Martinské hole. Cesta vedúca pri pravej strane Pivovarskeho potoka je jednosmerná, tu sa trasa rozdeľuje na dve časti. Variant B je ľahší, variant C je ťažší. Oba varianty sa potom zase spoja. Tu pokračujete v ceste po modrej značke (2723) a dostanete sa k chatám Martinské hole, do nadmorskej výšky 1230 m.

Naspäť k východiskovému miestu vás privedie žltá značka (8634). 

Bez ohľadu na to, ktorú verziu si vyberiete, k dosiahnutiu cieľa budete potrebovať dobrú fyzickú kondíciu. Trasu neodporúčajú deťom mladším ako 10 rokov. 

Chodník je otvorený od 1.6. do 14.9. a potom od 1.11. do 14.4.

 

Doprava:

- vlak RegioJet vás privezie do Martina. Cestovné poriadky nájdete na rj.sk.

- na zastávku MHD Ul.Hviezdoslavova pôjdete z vlakovej stanice rovno, prejdete celým námestím a pôjdete stále rovno kým sa dostanete k hlavnej ceste, na ktorej sa nachádza zastávka MHD. Z MHD premávajú linky č. 40, 41 alebo 42 priamo z centra Martina, každú polhodinu. Vystúpite na konečnej zastávke.

- cestovné poriadky nájdete na www.cp.atlas.sk.

Vytlačiť Kúpiť lístok
Via Ferrata

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844