Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Sklabinský hrad

Sklabinský hrad je zrúcanina na návrší nad obcou Sklabinský Podzámok v Kantorskej doline v časti Veľkej Fatry, 9km od Martina. Hrad vznikol v 13. storočí na mieste staršieho hradiska. V súčasnosti sa hrad opravuje.

Najstaršou časťou je horný hrad s vnútroným nádvorím, kde sa postupne stavali hospodárske a obytné budovy. Dominujúcou bola mohutná hranolová veža, situovaná na najvyššom bode brala. Z hradu sa zachovala značná časť murív kaplnky, v ktorej sa zachovali gotické nábehy rebier klenby, časti veže, palácov, hospodárskych budov, opevnenia, bášt i kaštieľa. Miestami stoja múry do výšky niekoľkých metrov, inde sú viditeľné len v teréne. Napriek tomu je pôdorys hradu veľmi dobre čitateľný. Na kaplnke sa zachovali aj ostenia gotických, pôvodne lomených okien, zvyšky omietky a na zrúcanine kaštieľa viaceré renesančné architektonické detaily (okná, portál, nábehy rebier). Vstupné na hrade sa vyberá dva krát, vzhľadom na to, že dve obce sa nevedia dohodnúť. Vo vnútri zrúcaniny je sprístupnená jedna miestnosť, kde dostanete výklad o hrade a dokonca si môžete aj nejaké exponáty chytiť.

V areáli je možná jazda na koni.

 

Doprava:

- vlak RegioJet vás privezie buď priamo na stanicu v Martine alebo do niektorého z blízkych miest, kde následne prestúpite na autobus alebo iný vlak do Martina.

- Oproti vlakovej stanici v Martine sa nachádza autobusová stanica, z ktorej vám každú hodinu pôjde autobus do Sklabinského Podzámku. Cesta do obce trvá približne 30 minút. Musíte vystúpiť na autobusovej zastávke Sklabinský Podzámok.

- Cestovné poriadky nájdete na www.cp.atlas.sk.

 

Vytlačiť Kúpiť lístok
Sklabinský hrad

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844