Spoznávajte s nami krásy Slovenska

Liptovský hrad

Liptovský hrad známy aj ako Sielnický hrad alebo Liptovský Starý hrad, je ruina hradu na Liptove, na hraniciach okresov Liptovský Mikuláš a Ružomberok. Zvyšky hradu stoja na vrchu Sestrč v Chočských vrchoch. Bol najvyššie položeným hradom na Slovensku a zároveň jeden z najvyššie položených v strednej Európe.

Hrad bol prvýkrát písomne doložený roku 1262, dal ho postaviť kráľ Belo IV. na mieste zaniknutého hradiska. Dnes je celý areál hradu verejne prístupný. Archeologická expozícia v prírode na hrade Liptov nad obcou Kaľameny je vysunutou expozíciou Liptovského múzea v Ružomberku. Verejnosti sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po stavebno-konzervátorskych úpravách na základe archeologického výskumu. Traduje sa, že jeden z hradných pánov o osude hradu napokon rozhodol tak, že dal naslepo vystreliť delovú guľu a tam, kde dopadla, mali nájsť budúceho majiteľa. Delová guľa spadla v obci Sielnica a od tých čias sa Liptovský hrad zároveň nazýva aj Sielnickým hradom.

 

Doprava:

- vlakom RegioJet sa dostanete na vlakovú stanicu Liptovský Mikuláš, cestovné poriadky nájdete na rj.sk

- priamo pred železničnou stanicou sa nachádza autobusová, kde nastúpite na autobus do obce Bukovina, odkiaľ vedie turistický chodník priamo na hrad.

- cestovný poriadok nájdete na cp.atlas.sk.

Vytlačiť Kúpiť lístok
Liptovský hrad

Kontakty

Nonstop infolinka+421 2 2050 2020
Infolinka Bratislava - Komárno+421 2 3810 3844